czwartek, 15 grudzień 2016 09:00

Zmierzamy z radością i w duchu ubóstwa ku Bożemu Narodzeniu - Formia (Włochy)

Formia, diec. Geata Formia, diec. Geata

Co miesiąc siostry zakonne z diecezji Gaeta (ok. 90 sióstr z 27 wspólnot z różnych zgromadzeń) spotykają się na dniu skupienia u sióstr ze Zgromadzenia św. Filipa Smaldone w Formii. W niedzielę 11 grudnia przeżyłyśmy dzień skupienia inaczej niż zwykle. Został zaproszony na niego nowy arcybiskup diecezji Gaeta ks. Luigi Veri. Liturgia trzeciej niedzieli Adwentu, tzw. niedziela „Gaudete”, stanowiła oprawę naszego spotkania. Właśnie o radości mówił w kazaniu Ks. Biskup, który odprawił Mszę św. na rozpoczęcie dnia skupienia. Biskup zaprosił nas, byśmy byli świadkami radości, którzy potrafią dostrzec obecność Boga i znaki życia i nadziei w sytuacjach po ludzku beznadziejnych...

Umieć dostrzec wśród śniegu, jak nas poucza pierwsze czytanie, kwiat zwiastujący wiosnę… Chodzi o to, by mieć i żyć stylem radości, tzn. być osobami, które posiadają głęboki wzrok odkrywczy; osobami, które potrafią wskazywać innym ślady życia, dodawać odwagi w drodze, bez poddawania się pokusie lamentowania, tak jakby Bóg nie istniał.

Drugim momentem programu dnia skupienia jest zazwyczaj konferencja, związana z życiem zakonnym. Ksiądz Pasquale Simone P.I.M.E. zaprosił nas do refleksji na temat: Przeżywanie ubóstwa w oczekiwaniu na Boże Narodzenie. Konferencja była bardzo interesująca. Ksiądz Pasquale prześledził teksty Biblii i ukazał, jak zmieniało się pojęcie ubóstwa, widzianego najpierw jako Boża kara. Następnie ukazał przykład ubogich Jahwe, pokładających pełną nadzieję w Bogu, aż doszedł do osoby Jezusa, który „dla nas stał się ubogi”, by nas swoim ubóstwem ubogacić i pokazać jego prawdziwą wartość… Ubóstwo, do którego są wezwani wszyscy chrześcijanie, a my, osoby konsekrowane, wybieramy je dobrowolnie jako styl naszego życia. Szukać Boga, żyć Jego słowem i realizować Królestwo Boże na ziemi: oto prawdy do przeżywania i realizowania w naszym życiu. Konferencja ks. Pasquale sprowokowała nas do przeprowadzenia osobistego rachunku sumienia i do zadawania sobie pytania o to, jak przeżywamy ubóstwo w obliczu Boga, w obliczu braci i sióstr oraz czy potrafimy się dzielić z innymi tym co mamy i kim jesteśmy.

Po czasie poświęconym na modlitwę osobistą, refleksję i adorację Najświętszego Sakramentu zebrałyśmy się na uroczystym obiedzie razem z biskupem. Był to moment radości, komunii, dzielenia się i wzajemnego poznania. Skorzystałyśmy z okazji, by złożyć Ks. Biskupowi życzenia świąteczne i noworoczne. Nie zabrakło pieśni bożonarodzeniowych, śpiewanych w różnych językach, gdyż pochodzimy z różnych narodowości. Nasz dzień skupienia odbył się pod znakiem prawdziwej radości bożonarodzeniowej.

Dla nas urszulanek nie było to pierwsze spotkanie z nowym biskupem diecezji Gaeta. Przybył on do naszego domu z niezapowiedzianą i nieoczekiwaną wizytą 14 listopada br. Przejeżdżając przez Scauri, zatrzymał się u nas, odmówił z nami nieszpory, trochę porozmawiał i pojechał na spotkanie z kapłanami z naszego dekanatu. Ucieszyłyśmy się tym spotkaniem. Ksiądz Biskup jest prawdziwym Pasterzem, dobry, prosty, przystępny, mądry. Jest wielkim darem dla naszej diecezji.

s. Ewa Róg, Scauri

zdjęcia w albumie Google Photos

Czytany 1919 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 09 lipiec 2019 10:26