wtorek, 09 czerwiec 2020 10:17

Obchody jubileuszu 100-lecia powstania Zgromadzenia - „Raport” z lubelskiej Poczekajki

100 lat istnienia naszego Zgromadzenia to okazja podziękowania Panu Bogu za dar osoby św. Urszuli Ledóchowskiej, jego założycielki, oraz za szarourszulański charyzmat dla Kościoła i osobiście dla każdej urszulanki. Rok jubileuszowy „dostarczał” wiele okazji do świętowania i choć pandemia coronawirusa przekreśliła plany wyjazdu do Pniew czy obchodów z większą ilością zaproszonych gości, to jednak wspólnota na Poczekajce celebrowała uroczyście jubileusz aż w dwóch „odsłonach”...

W Niedzielę Wniebowstąpienia Pańskiego, 24 maja 2020 roku, odbyła się skromna jubileuszowa uroczystość. Mszy św. w kaplicy Żeńskiego Domu Studenckiego KUL przewodniczył abp. Stanisław Budzik – metropolita lubelski, który w obszernej homilii nakreślił postać i charyzmat św. Urszuli Ledóchowskiej. Wśród wielu wątków Celebrans wymienił wielkie zasługi matki Urszuli dla wychowania młodych ludzi i dla Polski. Podkreślając wkład Świętej w odzyskanie przez Polskę niepodległości, abp Stanisław Budzik powiedział m.in.: „Dwa lata temu, kiedy świętowaliśmy 100. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę, mówiliśmy dużo o ojcach niepodległości, ale Urszula Ledóchowska była jej matką. To ona dla sprawy polskiej zrobiła tak wiele. Niestrudzenie wygłaszała odczyty o sprawie polskiej, szczególnie w krajach skandynawskich, gdzie nauczyła się tamtejszych języków, zabiegała o przychylność wielu światowych polityków, ludzi nauki i kultury”.

Koncelebrujący Mszę św. prorektor KUL, ks. prof. Andrzej Kiciński, dziękując siostrom za zaangażowanie w wychowanie kolejnych pokoleń studentek mieszkających w akademikach KUL, zwrócił uwagę na apostolstwo uśmiechu św. Urszuli, z którym szła zawsze do drugiego człowieka. Mówił tak: „Część z mieszkanek to osoby przybywające z zagranicy, które nie znają Boga bliskiego i opiekującego się swoim stworzeniem. Patrząc na siostry, ich uśmiech, podejście do mieszkanek, zaczynają pytać «skąd się to bierze» i odkrywają drogę do Boga. Za ten wkład w wychowanie jestem im ogromnie wdzięczny”.

Jako dar jubileuszowy Ksiądz Prorektor przekazał siostrom przepiękną ilustrowaną Biblię. We Mszy św. uczestniczyły nie tylko siostry, ale także studentki, których przedstawicielka złożyła siostrom w imieniu mieszkanek podziękowanie za posługiwanie w akademiku. Każda z sióstr otrzymała białą różę jako wyraz wdzięczności. Po Eucharystii zaproszeni goście udali się na poczęstunek.

Druga „odsłona” jubileuszu miała miejsce 29 maja 2020 roku, a więc w dzień wspomnienia liturgicznego św. Urszuli, w dzień szczególny dla każdej szarej urszulanki. Tego dnia została odprawiona w kaplicy ŻDS Msza św. odpustowa z udziałem sióstr, personelu akademika oraz licznych studentek. Eucharystię sprawowali księża profesorowie na co dzień posługujący wspólnocie sióstr: ks. Prof. Ryszard Knapiński i ks. prof. Stefan Szymik oraz duszpasterz akademicki ks. Paweł Bartoszewski. Myślą przewodnia homilii ks. prof. Stefana Szymika były słowa z liturgii kanonizacyjnej św. Urszuli wygłoszone przez św. Jana Pawła II: „To, co zwyczajne, czyniła nadzwyczajnym; codzienne zamieniała w ponadczasowe; to, co przyziemne, czyniła świętym. Jeżeli dziś św. Urszula staje się przykładem świętości dla wszystkich wierzących, to dlatego, że jej charyzmat może być podjęty przez każdego, kto w imię miłości Chrystusa i Kościoła chce skutecznie dawać świadectwo Ewangelii we współczesnym świecie. Wszyscy możemy uczyć się od niej, jak z Chrystusem budować świat bardziej ludzki – świat, w którym coraz pełniej będą realizowane takie wartości, jak: sprawiedliwość, wolność, solidarność, pokój. Od niej możemy uczyć się, jak na co dzień realizować «nowe» przykazanie miłości”.

Po Eucharystii zebrani w kaplicy zostali zaproszeni na odpustowy obiad.


Czytany 1186 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 09 czerwiec 2020 10:31