środa, 27 maj 2020 10:59

Obchody jubileuszu 100-lecia w naszych wspólnotach

Szczecin i Lublin Szczecin i Lublin
Ożarów Mazowiecki


W uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego, tj. 24 maja br., wraz z wiernymi parafii pw. Matki Bożej Królowej Apostołów w Ołtarzewie, dziękowałyśmy Bogu za drogę życia św. matki Urszuli i za drogi, którymi Ją prowadził i którymi prowadzi założone przez Nią przed 100 laty Zgromadzenie...

Historia przynależności naszej wspólnoty do tej parafii sięga 88 lat. Na ołtarzewskiej ziemi święta Matka Urszula stała się w wyjątkowy sposób obecna, bowiem za Jej przyczyną dokonał się tu cud uratowania życia Danielowi Gajewskiemu; tu również przez 50 lat żyła i pracowała s. Danuta Pawlak, uzdrowiona za wstawiennictwem matki Urszuli.

Mszę św. jubileuszową sprawował ks. arcybiskup Henryk Hoser (to była dla nas niespodzianka) i ks. Sylwester Matusiak, pallotyn. W homilii Ksiądz Arcybiskup podkreślił wyjątkowość osoby Świętej i jej nadzwyczajny wkład w dzieje ojczyste i zaangażowanie w wychowanie człowieka. Zachęcił do dziękczynienia za charyzmat przekazany Zgromadzeniu, które oddane Sercu Jezusa Konającego obejmuje szczególną troską i posługą dzieło wychowania i nauczania dzieci i młodzieży. Wspomniał też, że jako kleryk odbywał praktykę, w ramach zajęć z pedagogiki, w naszym urszulańskim przedszkolu.

Ksiądz proboszcz Jacek Smyk SAC wspomniał, ze oni w pracy duszpasterskiej czują wyraźnie, że są spadkobiercami organicznej pracy sióstr urszulanek, która ma swoje początki w wychowaniu przedszkolnym.

Wiele ciepłych słów podziękowań za obecność sióstr, za przedszkole, które z pokolenia na pokolenie służy rodzinom... uśmiech i pełne wzruszeń wspomnienia były swoistym dopełnieniem skromnej, ale podniosłej liturgii dziękczynnej.

Lublin/ ul. Orlanda, Parafia św. Urszuli Ledóchowskiej


Trwający czas pandemii koronawirusa nie był dla nas przeszkodą, by zanosić Dobremu Bogu DZIĘKCZYNIENIE za 100-lecie istnienia naszego Zgromadzenia. W niedzielę, 17 maja, o godz. 12.00, uczestniczyłyśmy w uroczystej Mszy św. dziękczynnej za naszą Matkę Założycielkę i za Zgromadzenie. Obecnych było również kilka sióstr z Poczekajki. Eucharystię celebrowało sześciu kapłanów. Uroczystości przewodniczył i homilię wygłosił ks. proboszcz Antoni Socha. Z naszej parafii byli jeszcze obecni: ks. Sylwester i ks. Zygmunt. Nie zabrakło też ojców franciszkanów, naszych sąsiadów, którzy posługują w naszej kaplicy.

W kościele byli obecni przedstawiciele różnych grup związanych z nami: dzieci i rodzice z przedszkola, młodzież z Eucharystycznego Ruchu Młodych, dorośli ze Szkoły Radości św. Urszuli oraz parafianie, którzy chcieli świętować razem z nami. Ministranci pod kierunkiem ks. Wojciecha, wikarego z naszej parafii, przygotowali uroczystą asystę liturgiczną. Liturgia była piękna, prosta i bardzo podniosła.

Po zakończeniu Mszy św. przedstawiciele rady parafialnej złożyli nam jubileuszowe życzenia, a dzieci i młodzież podarowali każdej siostrze różę. Po wspólnej modlitwie wiele osób składało nam życzenia, m. in. zaprzyjaźnione z nami siostry: Uczennice Boskiego Mistrza i Siostry Wynagrodzicielki. Dalsza część świętowania miała miejsce w naszym gronie, w domu. Był uroczysty obiad i jubileuszowy tort.

Bogu niech będą dzięki za 100 lat historii naszego Zgromadzenia, za wszystkie siostry, które tworzyły i tworzą naszą rodzinę zakonną.

zdjęcia
na stronie parafii św. Urszuli Ledóchowskiej

Szczecin

8 marca 2020 roku w parafii pw. św. Stanisława Kostki w Szczecinie obchodziliśmy 100. rocznicę powstania naszego Zgromadzenia. Przez cały dzień na początku każdej Mszy św. s. Anna Murawska z Poznania przybliżała postać naszej świętej Matki Założycielki. Razem z nami świętowała siostra przełożona Anna Reczko. Uroczysta Eucharystia dziękczynna za 100 lat istnienia naszego Zgromadzenia odbyła się o godz. 9.30. Na tej uroczystej Mszy posługę liturgiczną pełniły nasze siostry oraz parafialna schola młodzieżowa z księdzem Michałem. Każdy uczestnik mógł zabrać folder przygotowany na 100-lecie Zgromadzenia. Po południu spotkałyśmy się z kapłanami na dalszym świętowaniu przy stole.

Czytany 1814 razy Ostatnio zmieniany środa, 03 czerwiec 2020 16:32