wtorek, 12 grudzień 2017 14:42

Straż św. Urszuli - mali strażacy w Łodzi

Dzień 29 listopada 2017 roku był wyjątkowym dniem dla naszych przedszkolaków. To właśnie w tym dniu każde dziecko z naszego przedszkola stało się „Małym dzielnym urszulańskim strażakiem”. W ramach programu „Mali strażacy – to urszulańscy przedszkolacy” realizowanego od września 2017 w naszym przedszkolu dzieci uczą się, jak stać się dobrym ratownikiem, pomocnikiem, Bożym strażakiem...


Celem strażaka św. Urszuli jest praca nad sobą, wytrwałość w realizowaniu zadań, niesienie pomocy potrzebującym, gaszenie różnego rodzaju „pożarów”… Urszulańscy strażacy również zdobywają wiedzę i umiejętności z udzielania pierwszej pomocy, zapoznawane są z istniejącymi zagrożeniami oraz sposobami przeciwdziałania ich wystąpieniu. W ramach kształcenia postaw bezpieczeństwa u najmłodszych został zrealizowany projekt edukacyjny pod hasłem: „‘Bądź jak strażak – otrzyj łzy i podaruj dzieciom MISIA”, mający na celu pogłębianie wiedzy dzieci, jak zachować się w sytuacji zagrożenia życia i zdrowia oraz kształtujące empatię społeczną. W akcji wzięły udział dzieci – dla dzieci. Ich zadaniem było przekazanie misia, który pomoże najmłodszym przetrwać ciężkie chwile po pożarze i wypadku. Bez wątpienia MIŚ to najlepszy przyjaciel dzieci. Podczas akcji ratowniczo-gaśniczej strażacy będą wręczać podarowane misie najmłodszym uczestnikom pożaru. Nasze urszulańskie przedszkolaki entuzjastycznie i z radością włączyły się do tej akcji. Dzieci wraz z rodzicami i babciami szyły ubranka dla zakupionych misiów. Gotowe misie przynosiły do naszego przedszkola. 29 listopada misie zostały uroczyście przekazane Komendantowi Państwowej Straży Pożarnej.

Po raz pierwszy dzieci założyły mundur strażacki, zostały pasowane na strażaka św. Urszuli przez druhnę Emilię Karpicką-Jadczak, strażaka z OSP. Odśpiewały hymn strażacki, a druhna Emilia poprowadziła pokazową musztrę strażacką z najstarszą grupą przedszkolaków – „Słonecznikami”. Odbyły się również mianowania na dowódców poszczególnych grup przedszkolnych. Pełna powaga i przejęcie rysowały się na małych buziach. Przedstawiciele dzieci z poszczególnych grup uroczyście przekazały misie Komendantowi PSP. Pozostałe misie dzieci same zaniosły do wozu strażackiego, gdzie miały okazję zobaczyć bojowy wóz strażacki od wewnątrz.

Komendant, prawdziwy wóz strażacki, wręczenie misiów, delegacja sióstr urszulanek, cały personel przedszkolny i widok najmłodszych mundurowych – wszystko to sprawiło, że dzień ten pozostanie w naszej pamięci i naszych sercach na bardzo długo.

zdjęcia w albumie Google Photos

Czytany 1572 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 08 lipiec 2019 11:08