czwartek, 15 listopad 2018 11:19

„DLA CIEBIE POLSKO” – u św. Urszuli Ledóchowskiej w Łodzi

11 listopada 2018 pozostanie w naszej pamięci na długo. Zbieranie pomysłów na świętowanie 100-lecia niepodległości rozpoczęło się już w sierpniu tego roku, a właściwie pierwsze pomysły kiełkowały już w czerwcu. We wrześniu, we współpracy z p. Bożenką, nauczycielką plastyki, uczniowie Szkoły Podstawowej nr 42 wykonali ilustracje ukazujące piękno naszego kraju, które zostały wpisane w granice państwa. W październiku do współpracy włączyła się p. Paulina, nauczycielka historii, i dzieci pisały życzenia na 100-lecie odzyskania niepodległości...

Zostało też wybranych kilka dat z czasów niewoli ukazujących dążenia Polaków do wolnej Ojczyzny. We wrześniu na urszulańskim boisku odbył się piknik militarny, a w październiku s. Elżbieta Kujawa wykorzystała do dekoracji na czas nabożeństw różańcowych orła wykonanego przez siebie z kłosów zbóż i ziaren. Kolejne pomysły „rodziły się” jak grzyby po deszczu.

Na 11 listopada w kościele zostały przygotowane dwie wystawy. Pierwsza historyczna – przybliżała nam postacie Ojców Niepodległości i ważne wydarzenia na drodze do niepodległości. Druga prezentowała dziecięcą wizję Polski. Znalazły się tam życzenia dzieci składane swojej Ojczyźnie – Polsce. Dzieci pisały: „Kochana Polsko! Bądź spokojnym, pięknym krajem, w którym żyją przyjaźni i szczęśliwi ludzie”; „Kocham Cię, Polsko, za to, że jesteś moją OJCZYZNĄ”.

Podsumowanie wszystkich działań odbyło się 11 listopada. Po Mszy św. o godz. 11.00 wierni udali się na plac kościelny. Dołączyły siostry i ci, którzy przybyli tylko na tę chwilę.

W samo południe przy dźwięku dzwonów na Anioł Pański dzieci ubrane w stroje krakowskie wciągnęły polską flagę na maszt, który stanął przed naszym domem. Następnie wszyscy zgromadzeni odśpiewali hymn narodowy. Ola, uczennica kl. IV, zaśpiewała piosenkę: „Co to jest niepodległość?” z wymownym refrenem: „Co to jest niepodległość teraz wiem już na pewno. Każde dziecko dziś woła to polski dom, polska szkoła”, a grupa dziewcząt wykonała taniec z szarfami w barwach narodowych. Zakończeniem tej części był przygotowany na tę okazję tort w barwach narodowych.

Wieczorem czekała nas jeszcze kolejna „dawka” świętowania w kościele św. Urszuli Ledóchowskiej. Został przygotowany montaż słowno-muzyczny. Do tekstów św. Urszuli wybranych z przemówień o Polsce chór „Zaślubieni” śpiewał pieśni patriotyczne. W trakcie koncertu „przybył” marszałek Piłsudski ze swoim przeslaniem do Polaków i szczególnie do urszulanek.

Dzień pełen wzruszeń świętowania przez Polską niepodległości zakończył się, ale nasza wdzięczność za 100 lat niepodległości trwa i wyzwala wciąż na nowo modlitwę „Ojczyznę wolną pobłogosław Panie”.

s. Elżbieta Biesiacka

zdjęcia w albumie Google Photos

Czytany 1428 razy Ostatnio zmieniany piątek, 05 lipiec 2019 09:39