poniedziałek, 28 maj 2018 15:16

Uroczystość św. Urszuli Ledóchowskiej, założycielki Zgromadzenia

Wspominamy dziś, 29 maja, narodziny św. Urszuli dla nieba. Jest to zawsze okazja, by pochylić się nad świętością. W tym roku to wspomnienie wpisuje się w rozważania wokół adhortacji Ojca Świętego Franciszka „Gaudete et Exsultate”. Czytamy w niej takie słowa:

 

Aby być świętymi, nie trzeba być biskupami, kapłanami, zakonnikami ani zakonnicami. Często mamy pokusę, aby sądzić, że świętość jest zarezerwowana tylko dla tych, którzy mają możliwość oddalenia się od zwykłych zajęć, aby poświęcać wiele czasu modlitwie. Ale tak nie jest. Wszyscy jesteśmy powołani, by być świętymi, żyjąc z miłością i dając swe świadectwo w codziennych zajęciach, tam, gdzie każdy się znajduje. Jesteś osobą konsekrowaną? Bądź świętym, żyjąc radośnie swoim darem. Jesteś żonaty albo jesteś mężatką? Bądź świętym, kochając i troszcząc się o męża lub żonę, jak Chrystus o Kościół. Jesteś pracownikiem? Bądź świętym wypełniając uczciwie i kompetentnie twoją pracę w służbie braciom. Jesteś rodzicem, babcią lub dziadkiem? Bądź świętym, cierpliwie ucząc dzieci naśladowania Jezusa. Sprawujesz władzę? Bądź świętym, walcząc o dobro wspólne i wyrzekając się swoich interesów osobistych.

Papież podkreśla w adhortacji powszechność świętości – każdy może ją osiągnąć w swoim „zwykłym” życiu, w tej pozycji i tym powołaniu, które Pan Bóg dla każdego przewidział.

Tak też zrozumiała świętość nasza Założycielka. Zachęcała do tego, aby wpatrywać się w życie świętych, i to szczególnie tych świętych, którzy prowadzili życie podobne do naszego, nie różniące się od naszego żadną nadzwyczajnością, spełniając – a jest to cechą ich świętości – najzwyczajniejsze małe obowiązki z miłością nadzwyczajną, gorącością nadprzyrodzoną.

Króciutka ilustracja na temat pogody ducha w rozumieniu św. Urszuli:Dwunasta prośba Testamentu do słuchania:O adhortacji "Gaudete et Exsultate":


 

Czytany 1629 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 28 maj 2018 15:16