środa, 26 październik 2022 11:39

Pierwsza Dama Polski w szkole na Primavalle

Na początku października do s. Julity Bobrowicz, przełożonej wspólnoty na Primavalle i dyrektorki szkoły, zadzwonił p. Adam Kwiatkowski, ambasador przy Stolicy Apostolskiej, proponując odwiedziny szkoły przez żonę pana prezydenta Polski, panią Agatę Kornhauser-Duda, która często przy okazji podróży męża odwiedza polskie placówki za granicą.

Wizyta została zaplanowana na 18 października, gdyż Prezydent wraz z żoną przylecieli na trzy dni do Rzymu. Para prezydencka odwiedziła Watykan, gdzie w Bazylice Świętego Piotra złożyła kwiaty przy grobie Jana Pawła II w 44. rocznicę wyboru Karola Wojtyły na papieża. Prezydent Andrzej Duda wziął udział w Międzynarodowym Forum Żywnościowym, spotkał się z prezydentem Republiki Włoch Sergio Matarella. Jego żona realizowała odrębny program, w który wpisała się nasza szkoła podstawowa i przedszkole na Primavalle...

11 października pan ambasador Adam Kwiatkowski i pani Magdalena Michalik, przedstawicielka Kancelarii Prezydenta, odwiedzili naszą szkołę, by ustalić szczegóły wizyty Pani Prezydentowej. Opowiedziałyśmy historię naszej wspólnoty, która w 2023 roku będzie obchodzić 90. rocznicę swego istnienia. Wspominałyśmy jej początki związane ze św. Urszulą Ledóchowską, pokazałyśmy przedszkole i szkołę. Zostałyśmy poproszone o napisanie krótkiej historii naszego domu i dzieła, żeby pani Agata mogła się przygotować do wizyty i zapoznać się z programem. Miałyśmy tylko tydzień na zorganizowanie tego tak ważnego spotkania. Radość i entuzjazm udzielił się wszystkim: siostrom, nauczycielkom, dzieciom i rodzicom. Poproszono nas, żeby Pierwsza Dama mogła się zapoznać z normalnym funkcjonowaniem szkoły i uczestniczyć w tym, co składa się na jej codzienność.

Na dzień 18 października był zaplanowany moment wspólnej modlitwy o pokój – w łączności z inicjatywą Papieskiego Stowarzyszenia Pomocy Kościołowi w Potrzebie, promowaną na całym świecie pod hasłem Milion dzieci modli się na różańcu o jedność i pokój. Pomyślałyśmy, że zaprosimy małżonkę prezydenta do uczestnictwa we wspólnej modlitwie. Zaczęłyśmy planowanie tego wydarzenia od zebrania z nauczycielkami, które chętnie i z radością podjęły się przygotowania dzieci do tego ważnego wydarzenia. Każda klasa miała za zadanie przygotować małe upominki dla pani Agaty związane z pokojem. Program obejmował powitanie przez dyrektorkę szkoły, s. Julitę, zilustrowanie posługi sióstr z krótkim zarysem historii szkoły, piosenki, modlitwę, pytania dzieci. Bardzo się ucieszyłyśmy, że do przygotowania dekoracji włączyły się mamy dzieci, a ojciec jednego maluszka z przedszkola zaproponował robienie profesjonalnych zdjęć... Zaangażowanie sióstr, nauczycielek, rodziców pokazało, że jest to ważne wydarzenie dla wszystkich, nie tylko dla tych, którzy pochodzą z Polski.

Do naszej szkoły i przedszkola uczęszczają dzieci z Włoch, Chin, Bangladeszu, Rumunii, Filipin, Dominikany, Sri Lanki, Meksyku, Peru. Przedszkole przygotowało w prezencie dla Pierwszej Damy małe flagi krajów, z których pochodzą dzieci i siostry, i mapę z zaznaczeniem tych krajów. Pani prezydentowa powiedziała dzieciom, że zabierze otrzymane prezenty do Polski, bo w Pałacu Prezydenckim jest miejsce, gdzie są eksponowane wszystkie prace ręczne dzieci i młodzieży, z którymi Pani Agata się spotyka. Poszczególne klasy szkoły podstawowej podarowały Pierwszej Damie przygotowane przez nich symbole pokoju, a nasze absolwentki podarowały jej bluzeczkę ze szkolnym logo i długopis z napisem Siostry Urszulanki SJK. 

Po modlitwie piąta klasa skierowała kilka pytań do Pierwszej Damy, np. jak to jest być żoną prezydenta, jak Polska zorganizowała pomoc dla Ukrainy, jakie jest typowe danie polskie. Pytań było więcej, ale niestety czasu mało.

Nie zabrakło sympatycznego momentu dialogu z dziećmi, zainicjowanego przez panią Agatę, która wyznała, że dla niej spotkania z dziećmi są zawsze ogromną radością, gdyż z zawodu jest nauczycielem i z wielką troską myśli o ważności nauczania i wychowania dzieci i młodzieży. Wyraziła podziw dla naszej pracy, zachwycona atmosferą ogromnej naturalności i spontaniczności, której doznała w naszej szkole. Pani Agata rozmawiała z dziećmi o ich ulubionych zajęciach i zainteresowaniach. Zachęcała do lektury wartościowych książek. Pytała o system edukacji we Włoszech.

Oprócz nauczycielek i uczniów zaprosiłyśmy na spotkanie siostry z innych wspólnot, przedstawicieli instytucji naszego terytorium, księdza proboszcza, niektórych naszych współpracowników, przedstawicieli rodziców, dwie absolwentki naszej szkoły, Polki z pochodzenia.

Na zakończenie spotkania dzieci otrzymały małego pluszowego misia z polską flagą. Pani Prezydentowa zostawiła dla wspólnoty obraz bł. kard. Wyszyńskiego, pióro i notes z symbolami pałacu prezydenckiego. Jako dar dla szkoły otrzymałyśmy stół dla szkolnej jadalni.

Siostry przygotowały mały poczęstunek z wypiekami domowymi. Podczas degustowania ciast również siostry z innych wspólnot mogły zbliżyć się do pani prezydentowej i porozmawiać o działalności naszych innych placówek.

Zakończyłyśmy spotkanie pamiątkową fotografią.

Było to spotkanie bardzo ciepłe i pełne spontaniczności. Wytworzyła się atmosfera rodzinna. Dla naszej szkoły obecność Pierwszej Damy w naszej małej i trochę ubogiej szkole była zaszczytem, między innymi ze względu na wielką więź naszej wspólnoty zakonnej z Polską: ziemią od której rozpoczęło się dzieło naszej Założycielki. Jesteśmy dumne, że dom na Primavalle, założony przez św. Urszulę, kontynuuje dzieło posługi ludziom tej ubogiej i zdegradowanej dzielnicy, zapoczątkowane przez nasze siostry. 

Ufamy, że ta niespodziewana dla nas wizyta Pierwszej Damy z Polski przyniesie owoce dla dobra szkoły i tych, którzy budują jej wspólnotę.

s. Danuta Benisz i siostry z Primavalle

zdjęcia z wizyty można obejrzeć na stronie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej - link do strony

Czytany 785 razy