środa, 09 luty 2022 09:52

„Rando Frassati” – Minirekolekcje w Górach Sabaudzkich

21 stycznia grupa młodzieży studjującej i pracującej wyruszyła z Chambery do Lanslevillard, alpelskiej miejscowości turystcznej położonej 1500 m n.p.m., by tam w domu parafialnym przeżyć mimi-rekolekcje, tzw. „Rando Frassati”. Tematem rekolekcji była kontemplacja: „Wędrować to znaczy kontemplować...” Towarzyszył nam Piotr Jerzy Frassati, błogosławiony z Turynu, który starał się zbliżyć młodzież do Boga poprzez wspólne górskie wycieczki. I to nas własnie zainspirowało do tych rekolekcji...

Piątkowy wieczór był pełen radości ze spotkania się przy wspólnym posiłku, poznania nowych osób, gry religijnej... Było z nami również dwóch księży, ks. Geoffrey i ks. Alexis. Dzień zakończyliśmy wspólną kompletą w kaplicy. Był to bardzo szczególny moment, ponieważ przed modlitwą każdy z nas przyniósł na ołtarz zapaloną świecę wypowiadając intencję, którą chciał przedstawić Bogu ... za rodzinę, za młodzież, która szuka Boga, o pokój na świecie, za rodziny skłócone, podzielone...  Czuło się prawdziwe skupienie i powagę, obecność Boga...  Po modlitwie, w ciszy rozeszliśmy się do swoich pokoi.

Kolejny dzień rozpoczęliśmy jutrznią i zaraz po śniadaniu wyruszyliśmy na górską wędrówkę na rakietach śnieżnych. Piękna pogoda, słońce świeciło jasno, niebo lazurowe i biały śnieg... Przed rozpoczęciem marszu, krótka modlitwa za wstawiennictwem bł. Piotra Frassatiego i wyjaśnienie celu naszej wędrówki: kontemplacja przyrody, modlitwa, wspólne dzielenie się, minikonferencje na temat kontemplacji i życia bł. Piotra Frassatiego. Piękny program na cały dzień. W czasie marszu wymienialiśmy się naszymi doświadczeniami, młodzież zadawała różne pytania na temat wiary, życia chrześcijańskiego w dzisiejszym świecie, rozeznawania swojego powołania...

Kulminacyjnym punktem była wspólna Msza św. na szczycie na wysokości 2200 m n.p.m. Absolutnie wszystko pozwalało nam na kontemplację Boga w pieknie stworzenia. Widok na Alpy i na jezioro Mont Cenis zapierał dech w piersiach.

Po Mszy św. piknik na mroźnym powietrzu i powrót do domu parafialnego około godziny 17.00. Nasze mini-rekolekcje zakończyliśmy wspólną modlitwą w kaplicy św. Sebastiana, w której znajdują się piękne freski przedstawiające życie Jezusa i św. Sebastiana. Przed wyjazdem jeszcze dobra, gorąca herbata i wiele podziękowań. Młodzież nie miała ochoty się rozstawać... Na szczęście za miesiąc będzie kolejna edycja mini-rekolekcji „Rando Frassati”, ale już w innej części gór sabaudzkich.

s. Renata Miszczuk

wspólnota Chambéry-Modane


Czytany 748 razy Ostatnio zmieniany środa, 09 luty 2022 10:02