poniedziałek, 07 luty 2022 10:42

Do granic możliwości

„Pokój i dobro” – to najczęstsze słowa, a właściwie postawy towarzyszące mi przez ostatnie dni, które spędziłam wraz ze wspólnotą Siedem Aniołów w Miejscu Inicjatyw Pozytywnych w Kaczym Bagnie. To było niezwykłe doświadczenie, ponieważ moim zadaniem była opieka nad grupą dzieci z Czeczenii, mieszkających w Ośrodku dla Cudzoziemców w Linnie niedaleko Góry Kalwarii. Dzieciaki od 5 do 14 roku życia bardzo szybko weszły w nowo poznaną wspólnotę Aniołów i z wypiekami na twarzy brały udział w najróżniejszych warsztatach przygotowanych dla nas (nauka chodzenia na szczudłach, taniec z ogniem, wypiekanie chleba, wyroby ceramiczne, tworzenie ekomydełek, nauka gry na bębnach, strzelanie z łuku…).

Przez zabawę, spacery, wspólne posiłki wszyscy doświadczyli prawdziwego dialogu z inną kulturą i religią – nie było żadnych granic ani barier, bo każdy potrafił z uwagą i dobrocią dostrzegać drugiego. Nie było żadnego problemu ze zrozumieniem, że potrzebujemy czasu na modlitwę, wtedy nasi goście z Czeczenii poznawali zakamarki miejsca, czekając na kolejny wspólny punkt programu.

Pytanie, które często zadawały dzieci, brzmiało: „Przyjedziemy tu jeszcze kiedyś?” – to było pytanie, które pojawiało się też w głowach organizatorów, a szczególnie brata Cordiana Szwarca OFM, który zaprosił mnie do współpracy przy tym pięknym wydarzeniu. Oczywiście mam nadzieję, że wrócimy tam jeszcze, a na pewno pojedziemy w inne miejsce razem, ponieważ to dobro niesie się dalej dzięki ludziom, którzy chcą budować pokój przez codzienne spotkania i dzielenie się talentami. Jestem zafascynowana formacją, która trwa przez Siedem Aniołów i nie stawia granic nikomu, kto do nich dołączy, a wszystko każdego dnia spina wspólna Eucharystia i adoracja dająca siłę na kolejne wyzwania. Patrząc na tych młodych z bardzo różnych środowisk uczyłam się uważności i delikatności, a przede wszystkim wdzięczności za każdy dzień spędzony razem!

s. Beata Zawiślak


Czytany 717 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 07 luty 2022 10:52