Ponadto gościłyśmy wielu przyjaciół ze wspólnot, gdzie byłyśmy czy też jesteśmy obecnie, uczestnicząc we wspólnej misji. Oni też chcieli być obecni w tym czasie dziękczynienia. Inni towarzyszyli nam swoją modlitwą i bliskością duchową w różnych miejscach.
Po południu 25 stycznia otworzyłyśmy nasze drzwi i serca dla wszystkich, którzy przybyli, aby uczestniczyć w celebracji. Najpierw była możliwość poznania naszej historii na stoiskach przygotowanych przez wspólnoty, a później wszyscy przygotowaliśmy nasze serca do celebracji Mszy Świętej dziękczynnej przez słuchanie krótkiej refleksji na dane tematy: „Świętość dzisiaj”, „Cechy charakterystyczne Ewangelii w życiu Matki Urszuli”, „Ubodzy jako sakrament Boga” i „Święta Urszula i kobiety”. W czasie Eucharystii mogliśmy odczuwać obecność Jezusa w pośrodku swojego ludu, która wyrażała się w obecności tylu sióstr i braci...
Świętowanie kontynuowane było przy stole, w śpiewach i tańcach, które cieszyły serca w klimacie rodzinnym.
Następnie miałyśmy dwa dni spotkań. W pierwszym dniu m. Beata przypomniała nam cztery priorytety, które zostały przyjęte przez Kapitułę Generalną w 2019 roku:
- Serce Jezusa Konającego jako centrum i priorytet w naszym życiu;
- Odpowiedzialność za autoformację własną i za życie Zgromadzenia;
- Życie we wspólnocie. Jedność w różnorodności;
- Apostolstwo. Otwarcie na ubogich, świeckich i młodzież.
W drugim dniu spotkania s. Adriana, s. Carmen i s. Olga zaproponowały nam, abyśmy wspólnie spojrzały na drogę naszej 50-letniej historii, wspominając ważniejsze wydarzenia. Później, mając na uwadze wytyczne Konferencji Ameryki Łacińskiej dla Zakonników na obecne trzylecie 2019-2021, miałyśmy czas na modlitwę i refleksję:
- Przeżywać z sensem własne powołanie;
- Pogłębiać duchowość Trynitarną (Trójcy Świętej);
- Przechodzić do nowego modelu bycia Kościołem;
- Odnowić opcję na rzecz ludzi wykluczonych patrząc kontemplacyjnie na rzeczywistość;
- Dać pierwszeństwo etyce spotkania i troski;
- Przyjąć opcję na rzecz ekologii całościowej.
29 stycznia pojechałyśmy do Sanktuarium Matki Bożej z Lujan, żeby podziękować za ten czas jubileuszowy 100-lecia założenia Zgromadzenia i 50-lecia naszego pobytu w Argentynie, ze świadomością że Bóg jest obecny wśród nas, gdy się spotykamy jako rodzina urszulańska… Siostry powróciły do swoich wspólnot misyjnych z radością, aby przyjąć w krótkim czasie m. Beatę, s. Teresę i s. Marisę.
I TAK…
NASZA HISTORIA JEST KONTYNUOWANA…