wtorek, 18 luty 2020 15:25

Świętowanie jubileuszu 50-lecia obecności szarych urszulanek w Argentynie

SĄ KORZENIE DO PODLEWANIA…
JEST OGIEŃ, KTÓRY TRZEBA PODTRZYMYWAĆ…
JEST HISTORIA, KTÓRĄ TRZEBA KONTYNUOWAĆ…

Te słowa nas przejmowały, nam towarzyszyły podczas tych dni celebracji, dziękczynienia i wspólnego dzielenia się jako rodziny urszulańskiej. Od 24 stycznia 2020 roku cieszyłyśmy się ze spotkań z siostrami, które przybywały do naszego domu w Merlo z różnych wspólnot z Argentyny, Boliwii i Brazylii. Także nasza matka generalna Beata Mazur, jej pierwsza asystentka siostra Teresa Iwan i siostra Maria Thérèse Vallet, która wiele lat swojego życia oddała tutejszym ludziom, włączyły się w nasze ogromne DZIĘKCZYNIENIE za te 50 lat obecności na ziemi argentyńskiej...

Ponadto gościłyśmy wielu przyjaciół ze wspólnot, gdzie byłyśmy czy też jesteśmy obecnie, uczestnicząc we wspólnej misji. Oni też chcieli być obecni w tym czasie dziękczynienia. Inni towarzyszyli nam swoją modlitwą i bliskością duchową w różnych miejscach.

Po południu 25 stycznia otworzyłyśmy nasze drzwi i serca dla wszystkich, którzy przybyli, aby uczestniczyć w celebracji. Najpierw była możliwość poznania naszej historii na stoiskach przygotowanych przez wspólnoty, a później wszyscy przygotowaliśmy nasze serca do celebracji Mszy Świętej dziękczynnej przez słuchanie krótkiej refleksji na dane tematy: „Świętość dzisiaj”, „Cechy charakterystyczne Ewangelii w życiu Matki Urszuli”, „Ubodzy jako sakrament Boga” i „Święta Urszula i kobiety”. W czasie Eucharystii mogliśmy odczuwać obecność Jezusa w pośrodku swojego ludu, która wyrażała się w obecności tylu sióstr i braci...

Świętowanie kontynuowane było przy stole, w śpiewach i tańcach, które cieszyły serca w klimacie rodzinnym.

Następnie miałyśmy dwa dni spotkań. W pierwszym dniu m. Beata przypomniała nam cztery priorytety, które zostały przyjęte przez Kapitułę Generalną w 2019 roku:

  1. Serce Jezusa Konającego jako centrum i priorytet w naszym życiu;
  2. Odpowiedzialność za autoformację własną i za życie Zgromadzenia;
  3. Życie we wspólnocie. Jedność w różnorodności;
  4. Apostolstwo. Otwarcie na ubogich, świeckich i młodzież.

W drugim dniu spotkania s. Adriana, s. Carmen i s. Olga zaproponowały nam, abyśmy wspólnie spojrzały na drogę naszej 50-letniej historii, wspominając ważniejsze wydarzenia. Później, mając na uwadze wytyczne Konferencji Ameryki Łacińskiej dla Zakonników na obecne trzylecie 2019-2021, miałyśmy czas na modlitwę i refleksję:

  1. Przeżywać z sensem własne powołanie;
  2. Pogłębiać duchowość Trynitarną (Trójcy Świętej);
  3. Przechodzić do nowego modelu bycia Kościołem;
  4. Odnowić opcję na rzecz ludzi wykluczonych patrząc kontemplacyjnie na rzeczywistość;
  5. Dać pierwszeństwo etyce spotkania i troski;
  6. Przyjąć opcję na rzecz ekologii całościowej.

29 stycznia pojechałyśmy do Sanktuarium Matki Bożej z Lujan, żeby podziękować za ten czas jubileuszowy 100-lecia założenia Zgromadzenia i 50-lecia naszego pobytu w Argentynie, ze świadomością że Bóg jest obecny wśród nas, gdy się spotykamy jako rodzina urszulańska… Siostry powróciły do swoich wspólnot misyjnych z radością, aby przyjąć w krótkim czasie m. Beatę, s. Teresę i s. Marisę.

I TAK…
NASZA HISTORIA JEST KONTYNUOWANA…

Czytany 1132 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 20 luty 2020 11:39