piątek, 14 sierpień 2020 16:52

Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

O Maryjo, jasna nasza Gwiazdo Morza, czym jest dla żeglarza na bezbrzeżnym oceanie gwiazda błyszcząca wśród chmur, tym Ty byłaś zawsze dla nas od samego początku istnienia naszej małej gromadki. Gdy prześladowanie rosyjskie wygnało nas ze stolicy carów na cichy brzeg Zatoki Fińskiej, gdy wojna światowa pędziła nas z kraju w kraj, i teraz, gdy w kraju naszym burza szaleje, i na przyszłość, gdy walczyć będziemy z rozmaitymi trudnościami – Maryjo, Ty zawsze byłaś, Ty zawsze będziesz naszą jasną, świecącą, wskazującą nam drogę Gwiazdą Morza. Toteż my wszystkie Ciebie kochamy!

Nasza gromadka, choć rozrzucona tu i ówdzie, jednym sercem i jedną duszą wznosi do Ciebie błagalny głos: Gwiazdo Morza, świeć! Jednym sercem i jedną duszą Tobie powtarzamy: Gwiazdo nasza, o Maryjo, strzeż! Jednym sercem i jedną duszą Ciebie prosimy: Gwiazdo nasza, o Maryjo, radź! Gdy burza grozi, jednym sercem i jedną duszą błagamy: Gwiazdo nasza, o Maryjo, broń! I zawsze, zawsze, z każdego serca z osobna i ze złączonych w jedno serc naszych wznosi się ku Tobie hymn miłości: Gwiazdo Morza, o Maryjo, my Ciebie po Jezusie nad wszystko kochamy!
Z Rozmyślań św. Urszuli na uroczystość Wniebowzięcia NMP

W tym roku Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny obchodzimy z myślą o wydarzeniach 100 lat temu – w wymiarze naszego Zgromadzenia, jak i całego kraju. W dniu 15 sierpnia 1920 roku wspólnota urszulańska wokół matki Urszuli miała za sobą pierwszy tydzień spędzony w Pniewach, a na wschodzie Polski trwała walka o dopiero co uzyskaną niepodległość. Zarówno dla kraju, jak i dla urszulanek ten dzień zapisał się w pamięci w szczególny sposób. W ubożuchnej pierwszej, prowizorycznej kaplicy w „Zakładzie św. Olafa”, jak m. Urszula nazwała ten dom, odbyła się – pewnie rano – pierwsza Msza św. W godzinach popołudniowych dotarła wiadomość, że w Warszawie stał się cud…

Prosimy o modlitwę w intencji naszych młodych sióstr, które w tym roku przeżywają swoje uroczystości zakonne - obłóczyny i profesję wieczystą, oraz w intencji nowych powołań do naszego Zgromadzenia, aby urszulańskie dzieła wychowawcze mogły być kontynuowane - przez kolejne 100 lat, jeśli taka jest wola Boża!

Matka Urszula Ledóchowska zawarła swoje wspomnienia z tych dni w „Historii Kongregacji”. Zapraszamy do wysłuchania tego fragmentu…


Czytany 1143 razy Ostatnio zmieniany sobota, 15 sierpień 2020 11:48