środa, 09 czerwiec 2021 09:20

Uroczystości zakonne na Filipinach

W tym roku Filipiny obchodzą 500. rocznicę obecności chrześcijaństwa na swoich ziemiach. W 1521 roku 800 pierwszych Filipińczyków przyjęło chrzest na wyspie Cebu, dając początek długiej historii misjonarskiej Kościoła w tym kraju. Przygotowania do jubileuszu trwały aż dziewięć lat, a jego hasło brzmi: „Obdarowani, aby dawać”. W obchody tego jubileuszu wpisały się skromne, ale bardzo ważne i głęboko przeżyte celebracje naszych sióstr. 28 maja do postulatu została przyjęta Marilou Peni, natomiast 29 maja, w liturgiczne wspomnienie św. Urszuli Ledóchowskiej, s. Cathelyn Javido, s. Agnes Agcopra, s. Lorilyn Felicilda i s. Jeralyn Basibas na kolejne dwa lata ponowiły śluby czystości, ubóstwa i posłuszeństwa, a s. Joanna Marie Jerios i s. Lischiel Fernandez złożyły profesję wieczystą...

Uroczystość odbyła się w diecezji Imus, w sanktuarium Bożego Miłosierdzia, gdzie przybywa wielu pielgrzymów, pragnących uczcić świętych: Faustynę i papieża Jana Pawła II. Chociaż na Filipinach trwa już pora deszczowa, ten dzień był jasny i słoneczny. Przed Mszą Świętą, która rozpoczęła się o godz. 9.00 rano, miało miejsce błogosławieństwo sióstr dokonane przez s. Margheritę Tiburzi, delegatkę przełożonej generalnej m. Beaty Mazur. Wszystko to miało miejsce przy wejściu do kościoła u stóp Zmartwychwstałego Jezusa. Potem siostry procesjonalnie zostały wprowadzone do świątyni. 

Mszy Świętej przewodniczył ordynariusz diecezji Imus, bp Reynaldo G. Evangelista, a w koncelebrze byli jeszcze – bp Pedro D. Arigo oraz siedmiu kapłanów. W czasie homilii bp Reynaldo G. Evangelista powiedział między innymi:


Całkowicie poświęcacie się Bogu. Rezygnując z własnych planów, wchodzicie w przymierze z Bogiem, przymierze na całe życie, dlatego nazywa się ono profesją wieczystą: wiecznym przymierzem wzajemnej miłości i wierności, komunii i misji ustanowionej dla chwały Bożej oraz radości osoby konsekrowanej dla zbawienia świata. To jest powód składania przez was ślubów: Bóg was kocha, powołuje was, abyście były posłane na misję; a wasze życie zakonne i wasze życie w świętości jest na większą chwałę Bożą i waszą radość dla zbawienia świata. Święta Urszula Ledóchowska, a także inni święci są wzorem całkowitego posłuszeństwa i oddania się Bogu. Słowa św. Urszuli: „Pragnę, aby Twoja wola spełniła się we mnie, Panie”, to słowa, które są dowodem jej całkowitego posłuszeństwa Bogu. Urszulanki, wsłuchane w słowa Chrystusa „Pragnę”, kierują się tym zaproszeniem i odpowiadają na miłość Bożego Serca, oddając się całkowicie i bez zastrzeżeń, aby On mógł w was i przez was rozszerzać Królestwo swojego Serca. Jako urszulanki zawsze pragniecie żyć każdą pracą w pełni dla Chrystusa i Jego Ciała, Kościoła. Ja i wszyscy kapłani w diecezji Imus jesteśmy świadkami waszej oddanej misji na rzecz ubogich, więźniów i wszystkich innych potrzebujących. Dziękuję Wam, drogie Siostry, za Waszą głęboką miłość do ubogich, do ludzi z marginesu naszego społeczeństwa. Diecezja Imus jest tak błogosławiona z powodu waszej obecności, z powodu waszego apostolatu. Przybyłyście na Filipiny 23 czerwca 2002 roku do diecezji Luisa Antonio kardynała Tagle i jesteście z nami już prawie 20 lat, dzieląc się Bożą miłością.

Pomimo trwającej pandemii, przy zachowaniu obostrzeń sanitarnych, w uroczystości wzięło udział ponad 180 osób. Rodziny naszych sióstr, wielu dobroczyńców i przyjaciół łączyło się w modlitwie z siostrami za pośrednictwem Internetu. Po uroczystej liturgii wszyscy zostali zaproszeni na poczęstunek. Warto wspomnieć, że i kościół i sala jadalna zostały ozdobione kolorowymi dekoracjami, które zaprojektowała s. Margherita Tiburzi. Dekoracje, przygotowywane przez kilka dni, nie tylko upiększały miejsca spotkań, ale także były artystycznym wyrazem urszulańskiego charyzmatu. Na końcu profeski wieczyste, s. Lischiel i s. Joanna, wyjaśniły gościom symbolikę całej oprawy i każdemu wręczyły drobny upominek.


Czytany 1105 razy Ostatnio zmieniany środa, 09 czerwiec 2021 14:02