czwartek, 05 kwiecień 2018 09:14

Triduum Paschalne - Oruro/ Boliwia

Wielbimy Pana i dziękujemy Jemu za łaskę uczestnictwa w tej celebracji, podczas której cały Kościół stanowi jedno w tym świętym czasie. Po raz pierwszy w kaplicy „Jezusa Dobrego Pasterza” odbyła się cała celebracja liturgii Triduum Paschalnego i nasza wspólnota sióstr urszulanek z radością wraz z wiernymi świeckimi uczestniczyła w tych uroczystościach. Ksiądz Jesús Barionuevo, Boliwijczyk, odpowiedzialny za wspólnotę, pomógł wszystkim przeżywać z wiarą i pobożnością ten święty czas Triduum...

Podczas uroczystej celebracji Ostatniej Wieczerzy przeżywaliśmy na nowo całkowite oddanie naszego Pana Jezusa Chrystusa, który nas uczy, jak kochać i służyć według Ewangelii. Po Mszy Świętej odbyła się adoracja Najświętszego Sakramentu prowadzona przez poszczególne grupy, to jest: ministranci, dzieci przygotowujące się do przyjęcia Pierwszej Komunii wraz z rodzicami, młodzież przygotowująca się do bierzmowania, Rada kaplicy oraz siostry urszulanki.

W Wielki Piątek wierni naszej wspólnoty przygotowali dramatyzację sądu nad Panem Jezusem i Drogę Krzyżową przechodzącą przez najważniejsze ulice dzielnicy, co pomagało nam głębiej przeżyć cierpienie i mękę Pana Jezusa. Czuło się, że w tej dramatyzacji zarówno aktorzy, jak i uczestnicy złączyli swoje cierpienie z męką Chrystusa. W kulturze andyjskiej na co dzień ludzie bardziej identyfikują się z Chrystusem cierpiącym niż zwycięskim, stad tak naturalnie przedstawili sceny męki Pana Jezusa.

Liturgia Wigilii Paschalnej, po raz pierwszy celebrowana w naszej kaplicy, była nacechowana radością i nadzieją wszystkich wiernych. Ksiądz Jesús w bardzo prosty sposób docierał do serc i umysłów wiernych, wyjaśniając poszczególne symbole i części Liturgii. Jedna osoba dorosła przyjęła Chrzest Święty, oczywiście po odpowiedniej katechezie.

Niedziela Wielkanocna, niedziela radości i zwycięstwa, przeżywana w łączności z naszą świętą Założycielką, która zachęcała, aby „nieść Boga ludziom i nieść ludzi do Boga”, była dla nas bardzo znacząca. Przeżywałyśmy ją w solidarności i jedności z naszymi katechetami oraz katechizowanymi dziećmi i młodzieżą, też maleńkimi dziećmi Dzieła Misyjnego, łącznie stanowiącymi grupę prawie osiemdziesięciu osób. Gdy chwycili się wszyscy za ręce, zajęli ponad połowę naszego podwórka. Ta duża liczba dzieci i młodzieży poruszyła nasze serca, tym bardziej, ze obecni katecheci jeszcze kilka lat temu byli naszymi dziećmi katechizowanymi albo ministrantami. Niech te wszystkie wydarzenia będą na chwałę Pana Boga i ku szerzeniu Jego Królestwa.

Chrystus mieszka w nas! On zwyciężył grzech i śmierć, a nam dał nowe życie! !!!FELIZ PASCUA!!!

wspólnota sióstr z Oruro

zdjęcia w albumie Google Photos

Czytany 1557 razy Ostatnio zmieniany piątek, 05 lipiec 2019 11:40