Z kroniki Zgromadzenia

19 marca 1942: Urszulanki obejmują placówkę w Milanówku pod Warszawą

Dom w Milanówku jest jedną z placówek wojennych Zgromadzenia, tj. powstałych wskutek wysiedlenia sióstr ze swoich domów w tzw. Kraju Warty (ziemia łódzka i poznańska). Tak też siostry z Łodzi w 1942 roku, szukając nowego miejsca pracy i zamieszkania, osiedliły się w Milanówku. Urszulanki zaprosiła do Milanówka Maria Mohl, właścicielka posesji Dworek Dęby... 

Niedaleko znajdowała się piękna willa letniskowa „Matulinek”, której właściciele, państwa Watraszewscy, na stałe mieszkali w Warszawie. Siostra Aniela Łozińska, przełożona z Łodzi, w maju 1942 roku zawarła umowę dzierżawy z Marią Watraszewską, na mocy której siostry otrzymały do dyspozycji cała willę na okres 5 lat. Nową placówkę przy ul. Mickiewicza 8/10 urszulanki objęły 19 marca 1942 roku. W czasie drugiej wojny światowej w „Matulinku” znajdował się internat dla około 30 dzieci z Warszawy (wśród nich także uratowane z getta dzieci żydowskie), siostry organizowały kolonie letnie dla dzieci z Warszawy, prowadziły tajne komplety z zakresu szkoły podstawowej i gimnazjum, działało przedszkole. W czasie powstania warszawskiego siostry przyjęły siostry z Warszawy i innych uchodźców. Po wojnie przy „Matulinku” otwarto internat dla uczennic szkół średnich (zlikwidowany przez władze państwowe w sierpniu 1954 roku), dalej działało przedszkole. Siostry zaangażowały się w pracę katechetyczną przy parafii.

Skąd się wzięła nazwa „Matulinek” – opis z kroniki domu:

Około 1908 roku Oskar Saenger, właściciel fabryki celulozy we Włocławku, zakupił od Spółki Parcelacyjnej z dóbr majątku Milanówek, należącego do sędziego Michała Lasockiego, kilka pięknie zalesionych parcel z wielkimi rozłożystymi dębami. (…) Na zlecenie Oskara Saengera została wybudowana letnia rezydencja według projektu znanego polskich architekta Jana Heuricha przypominająca nieco w stylu Pałac w Łazienkach w Warszawie (…) Dawny dziki teren rozplanowano na park z zabytkowym drzewostanem, a wokół domu ogród kwiatowy z basenem i fontanną od strony frontu. Następnym właścicielem tej pięknej rezydencji był pan Watraszewski, który zakupił ten obiekt na letni odpoczynek dla swej matki i nazwał willę Matulinek”.

W Archiwum Państwowym Miasta Warszawy, oddział Grodzisk Mazowiecki, znajduje się zaświadczenie, które podaje trochę inną genezę nazwy. Według niego nazwa „Matulinek” została nadana nieruchomości Oskara Saengera w 1904 roku.

Obecnie:
Siostry w Milanówku prowadzą przedszkole, katechizują w milanowskich szkołach i w parafii, i prowadzą różne grupy, jak "Matki w modlitwie", przygotowują dzieci do pierwszej Komunii Świętej, młodzież do bierzmowania;  przyjmują grupy na spotkania rekolekcyjno-warsztatowe w weekendy, na miejscu działa także siostra psycholog.

Czytany 4369 razy Ostatnio zmieniany sobota, 09 grudzień 2023 17:05