środa, 18 maj 2016 14:38

Ludźmierz - Projekt "Chrzest Polski czy chrzest Mieszka?"

1050. rocznica chrztu to jedno z najważniejszych wydarzeń 2016 roku w Polsce. W związku z Jubileuszem w Szkole Podstawowej w Krauszowie na zajęciach z historii i religii zrealizowano projekt pod hasłem: „Chrzest Polski czy chrzest Mieszka?” Celem projektu było z jednej strony przekazanie uczniom najważniejszych informacji na temat miejsca i okoliczności przyjęcia chrztu w 966 roku przez Mieszka I i jego otoczenie, z drugiej zaś – spojrzenie na to najważniejsze w naszej historii wydarzenie z perspektywy współcześnie organizowanych uroczystości jubileuszowych, które pozwalają docenić znaczenie chrztu dla Polski. Podczas katechezy szkolnej były omawiane tematy dotyczące sakramentu chrztu, jego wymiaru w życiu każdego człowieka. Osobistym przeżyciem we wspólnocie Kościoła było odnowienie przyrzeczeń chrztu wspólnie w Wielką Sobotę, 26 marca 2016 roku. Po tej parafialnej uroczystości każde dziecko z naszej szkoły mogło doświadczyć podobnej celebracji także podczas katechezy, po świętach wielkanocnych. Każdy uczeń otrzymał okolicznościowy dyplom odnowienia przyrzeczeń chrztu...

 

Działaniem kończącym realizację projektu było zorganizowanie wycieczki do miejsc związanych z początkami państwa polskiego. Wiedza zdobyta na zajęciach szkolnych ożywała, gdy uczniowie z klas IV-VI znaleźli się w przestrzeni, gdzie zaczęła się polska historia. Tydzień po centralnych obchodach 1050. rocznicy chrztu Polski zwiedziliśmy Poznań, spotkaliśmy się z jego historią na Ostrowie Tumskim, w katedrze, przy grobach pierwszych władców Polski. Zobaczyliśmy stare kościoły, Rynek z ratuszem, Koziołki i wysłuchaliśmy poznańskich legend. W zwiedzaniu Poznania pomagali nam przewodnicy z Bramy Poznania oraz pracownicy Rogalowego Muzeum. Poznaliśmy kulturę i tradycje Poznania, usłyszeliśmy gwarę poznańską, nauczyliśmy się wypiekać świętomarcińskie rogale. Na nocleg tego dnia udaliśmy się do Pniew, gdzie znajduje się sanktuarium św. Urszuli Ledóchowskiej, wielkiej Patriotki w czynie i słowie, która na początku XX wieku budziła sumienie Europy, prezentując piękne karty z historii Polski sprzed rozbiorów. Jej słowa: „Jeszcze Polska nie zginęła, dopóki kochamy!” dodawały otuchy tysiącom Polaków, którzy nigdy nie pogodzili się z utratą niepodległości. Uczniowie SP Krauszów spotkali się ze św. Urszulą, z jej pismami i odezwami już wcześniej, przygotowując spektakl w listopadzie 2015 roku dla mieszkańców parafii i gości w reżyserii Renaty Lipkowskiej (scenariusz tej patriotycznej inscenizacji powstał na podstawie tekstów św. Urszuli).

Następnego dnia na trasie wycieczki była wyspa Lednica – miejsce spotkań młodzieży zainicjowanych przez o. Jana Górę OP. Chrześcijaństwo jest związane z wieloma symbolami. Jednym z nich jest ryba – znak rozpoznawczy w czasach pierwszych chrześcijan. Ten symbol wykorzystał na Lednicy o. Jan i młodzież, która co roku przyjeżdża na tę wyspę, może odnowić swoje przyrzeczenia chrzcielne, przechodząc przez Bramę Trzeciego Tysiąclecia, która ma właśnie kształt ryby. Także nasza grupa to uczyniła, po czym podeszliśmy pod replikę Krzyża na Giewoncie. Z Lednicy, miejsca spotkań młodzieży, przejechaliśmy do Dziekanowic, aby stąd przepłynąć promem na wyspę Ostrów Lednicki – drugie możliwe miejsce chrztu. Niezwykłe wrażenie na wszystkich wywarły mury basenów chrzcielnych oraz repliki takich znalezionych przedmiotów, jak ozdobny grzebień, naszyjnik, solniczka, mieszek na igły czy relikwiarz. Pani przewodnik, prezentując nam te przedmioty, wyjaśniała, że na wyspie toczyło się normalne życie w grodzie i na podgrodziu.

Wizyta w Gnieźnie, pierwszej stolicy naszej ojczyzny, to kolejny etap kroczenia po drogach historii. Żywot św. Wojciecha, pierwszego męczennika i patrona Polski, jego misję w Polsce i Prusach poznaliśmy zwiedzając katedrę ze słynnymi Drzwiami Gnieźnieńskimi. W osobistym dotknięciu historii pomógł uczniom udział w zrealizowanych przed wyjazdem zajęciach z religii i historii. Wszyscy przewodnicy podkreślali, że bardzo dobrze prowadziło się im naszą grupę, że uczniowie mają tak wiele wiadomości, że są zainteresowani tym, co otrzymują. Pielgrzymi szlak zawiódł nas jeszcze do Przasnysza i Rostkowa, miejsc urodzenia i chrztu patrona naszej szkoły, św. Stanisława Kostki, żyjącego w XVI wieku. Tam grupa naszych uczniów uczestniczyła w ogólnopolskim spotkaniu wspólnoty Eucharystycznego Ruchu Młodych, któremu również patronuje młody jezuita. Mogliśmy poznać życiorys św. Stanisława z zupełnie innej, praktycznej strony, dowiedzieć się, jaki był ten bohater, który pokonał 2000 km pieszo, by zrealizować swoje marzenia. Uczestnicy ogólnopolskiego spotkania ERM-u, biorąc udział w biegu terenowym, doświadczyli trochę trudów, z jakimi zmagał się Stanisław.

Ze strony www.ERM.pl: „Wszyscy jesteśmy zbudowani Waszą postawą! Miło widzieć, że radzicie sobie wspaniale w różnych sytuacjach, że sprawności ERM-ity są opanowane i wykorzystywane w praktyce! Szczególnie chwyta nas za serca postawa tych najmłodszych, którzy fantastycznie poradzili sobie z wieloma zadaniami! Nasz "Lokalny Bohater" (my zrobiliśmy gazetkę o śp. ks. Tadeuszu Juchasie), skradł nie jedno serce w sekretariacie ERM. Uwielbiajmy Boga, że pobłogosławił nam cudownie wspaniałą pogodą i uchronił nas od zimnego wiatru, deszczu, śniegu, mrozu i dał nam Łaskę przeżycia tego czasu w najlepszych możliwych warunkach!”

Z Gościa Niedzielnego – dodatek płocki: Tegoroczne spotkanie odbywało się pod hasłem: Nowy Człowiek! Dziecko Boga! Chrzest – najlepsza dla nas droga!". Nieprzypadkowo wybrano miejsce ogólnopolskich dni wspólnoty. Jak wyjaśnia ks. Grzegorz Szlom, moderator ERM diecezji płockiej, chodziło o przybliżenie postaci św. Stanisława Kostki, który jest jednym z patronów ruchu. Do Przasnysza przybyło ponad 360 dzieci i młodzieży z różnych części kraju. Z kościoła farnego, w którym św. Stanisław Kostka został ochrzczony, ERM-ici udali się z pieszą pielgrzymką do Rostkowa. W drodze nieśli wykonane wcześniej przez każdą z grup kolorowe wizerunki królewiczów i królewien. Ale nie o postaci z bajek tu chodziło, ale o przedstawienie godności każdego ochrzczonego. – Przez ten sakrament, należymy do rodziny Króla królów. W tym roku pamiętamy szczególnie o miłości Boga do człowieka, która wyraziła się w sakramencie chrztu. To dzięki temu wydarzeniu staliśmy się dziećmi Króla – Jezusa Chrystusa – wyjaśniają organizatorzy.

Dziękujemy i my sobie nawzajem, że mogliśmy w dwudziestoosobowej wspólnocie uczniów i nauczycieli z SP im. św. Stanisława Kostki w Krauszowie przeżyć te dni, by lepiej poznać początki naszej państwowości i spotkać naszego patrona. Dziękujemy naszym sponsorom, a także Pani Dyrektor za zaufanie oraz możliwość podjęcia i realizacji tej wyprawy.

s. Małgorzata Rusek USJK
S.P. im. Stanisława Kostki w Krauszowie
Ludźmierz

zdjęcia w albumie Google Photos

Czytany 2020 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 09 lipiec 2019 11:36