czwartek, 15 październik 2020 17:01

Cztery kąty i piec piąty... Nowa platforma multimedialna o św. Urszuli

Piec Piąty to multimedialna platforma, którą DAYENU zaprojektowało dla sióstr urszulanek z okazji 100-lecia Zgromadzenia! Interaktywna mapa sanktuarium w Pniewach zachęca do wirtualnego spaceru. Możemy w ten sposób zwiedzić ukochane miejsce św. Urszuli, nie wychodząc z domu. Choć jeśli akurat ktoś byłby w okolicy, serdecznie zapraszamy!

Dlaczego “Piec Piąty”? Kiedy święta Urszula Ledóchowska przybyła do Pniew, zastała kilka zniszczonych i pustych budynków. Zrujnowane, zimne pomieszczenia nie wyglądały na idealną placówkę dla dzieci. Westchnęła wtedy, że nic tu nie ma: „Cztery kąty i piec piąty”. I to właśnie ten piec piąty stał się inspiracją do stworzenia logo oraz całego projektu. Dlatego, że stary, zepsuty piec, może ogrzać wiele zmarzniętych i potrzebujących ludzi. Niech rozgrzewa serca – tak jak czyniła to święta Urszula!

Święta Urszula Ledóchowska to postać niezwykła. Hrabina, podróżniczka i święta. Specjalnie dla najmłodszych uczestników wirtualnego spaceru po Pniewach przygotowaliśmy animację. Bo choć jedni mówią, że życie to nie bajka, święta Urszula – urszulanka udowadnia, że można je przejść śpiewająco. Warto też dodać, że głosu narratora użyczył znany aktor Teatru Buffo, obecnie ks. Krystian Sacharczuk. Natomiast małą Urszulkę zagrała 12-letnia Patrycja Paciorek.

Na koniec coś dla wszystkich fanów darmowych chrześcijańskich gier i zabaw. Bowiem PIEC PIĄTY to nie tylko skarbnica wiedzy o Urszuli Ledóchowskiej. Na stronie muzeum znajdziemy krzyżówki, rebusy, quizy, a nawet gry karciane i ubieranki. Prócz kolorowej animacji dla dzieci znajdziemy tam piosenki, filmiki oraz linki do przydatnych stron. Niewątpliwie ucieszy to wszystkich nauczycieli, katechetów i rodziców, którzy często szukają inspiracji do nauki religii.

Mało kto wie, ale święta Urszula była też artystką. Korekt malarskich jej prac udzielał nie kto inny jak Brat Albert. Kto więc lepiej zrozumie artystyczną duszę, jak inny artysta? Dlatego właśnie po Pniewach oprowadza nas Aleksandra Kisiel, krakowska artystka, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych. Jak potrafiła znaleźć się przed kamerą i za nią jednocześnie – to już jest jej słodka tajemnica! Sprawdźcie sami, jakie ciekawostki i sekrety kryją Pniewy.

www.piecpiaty.pl

Dorota Mayer-Gawron




Czytany 2399 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 15 październik 2020 17:10