czwartek, 22 październik 2020 09:55

Jubileuszowe świętowanie w sieradzkim klasztorze

W pierwszą niedzielę października w sieradzkim klasztorze tradycyjnie przeżywany jest odpust ku czci Matki Bożej Różańcowej. W tym roku jednak ten dzień miał dla nas charakter szczególny, dziękowałyśmy dobremu Bogu za naszą Matkę Założycielkę, św. Urszulę, charyzmat, który nam pozostawiła, i drogę, którą w ciągu minionych 100 lat przeszło nasze Zgromadzenie. Miało być bardziej dostojnie, więcej gości, tradycyjna procesja eucharystyczna na zabytkowych krużgankach sieradzkiego klasztoru, asysta w regionalnych strojach, dziewczynki sypiące kwiaty… Chociaż zabrakło tych elementów i tak było uroczyście, ale zarazem prosto i zwyczajnie, w duchu naszej Założycielki...

Mszę świętą dziękczynną celebrował ks. prałat Zbigniew Kras – kapelan prezydenta RP, Andrzeja Dudy, wieloletni proboszcz w Lipnicy Murowanej, miejsca, w którym znajduje się dom rodzinny naszej Założycielki. Dziękujemy Księdzu Prałatowi za obecność i wygłoszone do nas słowo, w którym przywołał historię życia i charyzmat św. Urszuli, podkreślając Jej głęboką wiarę w Boga, ufność w Boże prowadzenie, odwagę i patriotyzm. Celebrans drogę, którą przeszła św. Urszula i nasze Zgromadzenie, osadził w realiach społeczno-politycznych epoki, w której działała nasza Założycielka i powstawało Zgromadzenie Sióstr Urszulanek, podkreślając zaangażowanie św. Urszuli w dzieło wychowania młodego pokolenia dla ojczyzny ziemskiej i niebieskiej, a także jej działalność społeczną i patriotyczną. Ksiądz Prałat zauważył, że sieradzki klasztor jest jednym z pierwszych domów, który nasza święta Założycielka otworzyła w niepodległej Ojczyźnie, a więc świętowanie 100-lecia Zgromadzenia jest jednocześnie przygotowaniem do dziękczynienia za 100 lat pracy szarych urszulanek w Sieradzu, które przeżywać będziemy za dwa lata.

Cenną pamiątką naszego jubileuszowego świętowania jest dar, jaki otrzymałyśmy od Prezydenta RP – piękna ikona Matki Bożej z Dzieciątkiem Umilenie-Eleusa.

Dziękujemy wszystkim, którzy razem z nami modlili się i świętowali.

s. Anna P.


Czytany 1103 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 22 październik 2020 10:06