czwartek, 28 maj 2020 15:05

Uroczystość św. Urszuli Ledóchowskiej, założycielki Zgromadzenia

W tym roku uroczystość św. Urszuli Ledóchowskiej, naszej Matki Założycielki, łączymy z szczególnym jubileuszem, który przypada 7 czerwca 2020 roku – z obchodami 100. rocznicy powstania naszego Zgromadzenia. W tym dniu sto lat temu Stolica Apostolska zezwoliła na przeniesienie praw autonomicznego domu urszulanek w Petersburgu na dom w Pniewach i na przekształcenie wspólnoty sióstr w zgromadzenie o charakterze apostolskim. Dla matki Urszuli wiadomość o możliwości utworzenia nowej gałęzi urszulańskiej była wyzwoleniem z wieloletniej niepewności i troski o byt wspólnoty tułającej się razem z nią po krajach skandynawskich. Niedawno zakupiony dom w Pniewach stał się kolebką Zgromadzenia Sióstr Urszulanek Serca Jezusa Konającego...

W Historii Kongregacji matka Urszula zapisała dzieje młodej gałęzi na starym pniu urszulańskim – do 1924 roku. Podsumowała je takimi słowami:

Patrząc wstecz, mogę jedno wam powiedzieć, dzieci moje – Kongregacja powstała z woli Bożej, Bóg nią kieruje, ja żadnej innej roli w historii Kongregacji nie odgrywałam, jedynie rolę pionka, którym Bóg kręcił, jak sam chciał. Kongregacja nasza jest dziełem Bożym i dlatego kochajmy ją, ceńmy ją, służmy jej zawsze i wszędzie z poświęceniem i miłością. Służąc jej, służymy Bogu, który jest Panem naszym i Królem na wieki.

W dniu uroczystości naszej Matki Założycielki kierujemy do Boga modlitwy dziękczynne za Jej życie i działalność, za charyzmat nam zostawiony i za duchową opiekę, którą otacza „swoją gromadkę” od stu lat, za łączność w Sercu Jezusa.

Ze wstępu Testamentu św. Urszuli:

Żegnam Was, Dzieci moje, modlić się za Was nie przestanę i w Sercu Jezusa zostanę ściśle z każdą z Was złączona. Stara Matka modlić i modlić się za Was będzie; za Was, byśmy wszystkie razem złączone zostały u stóp Jezusa i Maryi w niebie; za Zgromadzenie nasze, by ono się rozrosło i pracowało jedynie na większą chwałę Bożą i dla dobra dusz.

Centralne uroczystości jubileuszowe Zgromadzenia odbywają się w Pniewach 29 maja 2020 i w Warszawie 7 czerwca 2020 roku.

Od 29 maja 2020 do 29 maja 2021 zapraszamy dzieci do oglądania filmu „Święta Urszula Ledóchowska” z serii „Aureola – od Stanisława do Karola”, zrealizowanego przez Wydawnictwo Diecezji Tarnowskiej PROMYCZEK.


Czytany 1608 razy Ostatnio zmieniany piątek, 29 maj 2020 14:58