niedziela, 19 listopad 2017 10:41

Odnowienie doktoratu s. Józefy Zdybickiej

Odnowienie doktoratu s. Józefy Zdybickiej Odnowienie doktoratu s. Józefy Zdybickiej

W czwartek, 16 listopada 2017 roku, odbyło się uroczyste odnowienie doktoratu naszej siostry Józefy – profesor Zofii Zdybickiej, współtwórczyni Lubelskiej Szkoły Filozoficznej, długoletniej dziekan Wydziału Filozofii KUL. Uroczyste odnowienie doktoratu, po upływie przynajmniej 50 lat od daty nadania stopnia naukowego doktora, to sposób na szczególne uhonorowanie wybitnych absolwentów uniwersytetu oraz wyraz uznania dla owocnej pracy osób wyróżnionych na rzecz społeczeństwa, nauki i kultury w Polsce i na świecie...

 

Siostra Józefa przez wiele lat kierowała Katedrą Filozofii Religii KUL. Tematyka jej zainteresowań badawczych dotyczy przede wszystkim filozofii Boga i filozofii religii. Jej twórczość jest także poświęcona upowszechnianiu myśli filozoficzno-etycznej Karola Wojtyły. Wypromowała około 100 magistrów oraz 28 doktorów. Równolegle z pracą naukowo-dydaktyczną pełniła odpowiedzialne funkcje administracyjne, była m.in. kierownikiem Sekcji Filozofii Teoretycznej, prodziekanem, a następnie dziekanem Wydziału Filozofii.

Siostra jest laureatką wielu nagród i wyróżnień, a w miniony czwartek w prostocie i z wdzięcznością odbierała kolejne wyróżnienie od swojej umiłowanej Uczelni.

W swoim przemówieniu Siostra wyraziła wdzięczność Władzom Uniwersytetu oraz przybyłym gościom za uznanie jej naukowych dokonań, a także ze szczerością wyznała, że już jako mała dziewczynka lubiła filozofować. Podkreśliła, iż uznaje za ogromne szczęście fakt, że mogła rozpocząć studia, gdy Wydział Filozofii KUL przeżywał złoty okres filozofii i tworzyli go wspaniali profesorowie, a wśród nich: ks. Karol Wojtyła, Stefan Świeżawski, o. Mieczysław Krąpiec, ks. Stanisław Kamiński i ks. Marian Kurdziałek. Podkreśliła również, że tak jest ciekawie na Uniwersytecie i są wszyscy tacy dobrzy, że nie czuje się trudu bycia i pracy oraz że jest dumna, bo w dobre ręce przekazała Katedrę Filozofii.

Na swojej drodze miała szczęście spotkać wielkich nauczycieli filozofii klasycznej: Alberta Krąpca i Karola Wojtyłę. Dała się im ukształtować i dziś dorównuje swoim mistrzom – powiedział bp Ignacy Dec, wygłaszając laudację na cześć dokonań s. Józefy.

W tej pięknej uroczystości wzięli udział przedstawiciele Władzy KUL, m. Franciszka Sagun, s. Aleksandra Kmieciak, siostry ze wspólnoty lubelskiej, rodzina Laureatki oraz wielu bliskich, przyjaciół i studentów ze środowiska akademickiego, z którym s. Józefa związana jest już od ponad 60 lat.

Siostra Zdybicka była i jest dla nas wspaniałym wzorem rzetelnego, pracowitego, odpowiedzialnego uczonego i zarazem skromnej, rozmodlonej siostry zakonnej. Promieniującej dobrocią, uśmiechem, gotową do niesienia pomocy, żywo zainteresowaną i zaangażowaną w sprawy Uniwersytetu i w sprawy Kościoła. Pięknie połączyła w swoim życiu: intelekt i serce, naukę – filozofię i życie zakonne, uczoność i świętość – zakończył laudacje były seminarzysta bp Dec.

My również dołączamy się do wygłoszonej laudacji oraz słów, które Ojciec Święty Jan Paweł II skierował do Siostry z okazji 70. urodzin: Pracę naukową, dydaktyczną i wychowawczą pojmowała Siostra jako służbę godności człowieka i sprawie Kościoła, jako upowszechnienie zbawczego Orędzia Chrystusa. Za to jesteśmy Siostrze Profesor szczególnie wdzięczni.

siostry ze wspólnoty na Poczekajce

Czytany 1767 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 08 lipiec 2019 11:09