środa, 07 czerwiec 2017 16:16

Zakopane - 20. rocznica wizyty Ojca Świętego Jana Pawła II na Jaszczurówce

Był to czwartek, 5 czerwca 1997 roku – prywatny dzień Jana Pawła II podczas Jego VI pielgrzymki do Ojczyzny. Niemal na koniec dnia, wyczekiwany przez Siostry niezwykły Gość przekroczył próg domu, w którym odpoczywał jako biskup, arcybiskup i kardynał krakowski. To właśnie tu przez 16 lat każdego roku spędzał około dwóch tygodni. Tego dnia dom na Jaszczurówce był tylko przystankiem w drodze z Morskiego Oka do Księżówki – miejsca noclegu Papieża podczas wizyty w Zakopanem. Po wejściu do domu Ojciec Święty udał się do swojego pokoju, w którym w samotności spędził około 15 minut...
Po dziś dzień zajęcie łóżka z odciskiem ramion i głowy pozostaje niemym świadkiem obecności Świętego w tym miejscu. Potem Papież skierował swe kroki do kaplicy, gdzie wspólnie z siostrami i zebranymi ludźmi modlił się Litanią do Najświętszego Serca Pana Jezusa. Zanim opuścił kaplicę, powiedział: „Kochane siostry, pamiętajcie, że jesteście urszulankami Serca Jezusa Konającego, i dobrze mi się sprawujcie”.

Dziś, dokładnie dwadzieścia lat później, dziękowałyśmy Panu Bogu za dar tamtego dnia. Eucharystii przewodniczył zaprzyjaźniony z domem od wielu lat ks. arcybiskup Wacław Depo, metropolita częstochowski. Była z nami Nasza Matka Franciszka z siostrą Asystentką i ówczesna kierowniczka domu – s. Barbara Lipska. Na zaproszenie odpowiedzieli także przedstawiciele władz samorządowych i wierni przyjaciele naszego domu. Wśród gości należy także wymienić p. Danutę Ciesielką i Marię Pikul, żonę i córkę sługi Bożego Jerzego Ciesielskiego. Muzyczną oprawę Mszy św. przygotowaną przez s. Ewę wraz z siostrami i dziećmi ze scholi, upiększyła góralska kapela.  

Druga część naszego świętowania miała miejsce w ogrodzie. Najpierw nastąpiła promocja albumu „Miałem tam dom”, wydanego jako upamiętnienie wizyty św. Jana Pawła II w 1997 roku. Na stronach albumu znalazło się także wspomnienie innych Wielkich i Świętych Postaci związanych z domem na Jaszczurówce: bł. ks. Jerzy Popiełuszko, sługa Boży prymas kard. Stefan Wyszyński oraz sługa Boży Jerzy Ciesielski. Album został wydany dzięki dofinansowaniu ze środków Urzędu Miasta w Zakopanem. Potem uczestnicy dziękczynnej liturgii zostali zaproszeni na poczęstunek, któremu towarzyszyła góralska muzyka, rozmowy, śpiewy, a na koniec wspólne zdjęcie.
Niech Bóg będzie uwielbiony w Świętych swoich, którzy dom na Jaszczurówce przez jakiś okres swego życia, uczynili „swoim domem”.

siostry z Jaszczurówkiwięcej zdjęć w albumie Google Photos
Czytany 2381 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 08 lipiec 2019 15:23