piątek, 20 grudzień 2019 09:58

Adwentowe przygotowania do Bożego Narodzenia w Monachium

1 grudnia 2019 roku w parafialnym kościele św. Józefa, w którym regularnie spotykają się polscy katolicy mieszkający w Monachium, została odprawiona uroczysta Msza św. na rozpoczęcie Adwentu z udziałem dzieci Szkoły Przedmiotów Ojczystych im. Jana Pawła II w Monachium, w której katechizuje s. Teresa Wiktoria Ślazyk. Dzieci idące w procesji niosły kolorowe lampiony, na znak naszej adwentowej czujności...

Uczniowie byli również zaangażowani w posługę liturgiczną ołtarza. Słowo do zgromadzonych wiernych wygłosiła s. Elwira z Szensztackiego Instytutu Sióstr Maryi, która zachęcała do wspomagania potrzebujących. Po Mszy św. Rada Parafialna zbierała ofiary dla potrzebujących w Polsce. Jako dowód wdzięczności każdy ofiarodawca otrzymywał bożonarodzeniową świecę.W niedzielę, 8 grudnia 2019 roku na dworcu głównym w Monachium miało miejsce uroczyste otwarcie polskiej szopki bożonarodzeniowej, wyrzeźbionej przez uczniów liceum Kenara z Zakopanego. Uroczystość została zorganizowana przez Chrześcijańskie Centrum Krzewienie Kultury, Tradycji i Języka Polskiego w Monachium, Polską Parafię Katolicką w Monachium wraz z Konsulatem Generalnym RP przy współpracy z Zarządem Dworca Monachium i Radą Cudzoziemców. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele miasta Monachium, kościołów różnych wyznań, polityki i stowarzyszeń społecznych. W tym roku temat szopki brzmi: "Betlejem i bezdomni" z figurami świętej rodziny, króli, pasterzy oraz Henriego Grouès, znanego bardziej jako abbé Pierre, bratem "Zeno" Władysławem Żebrowskim i świętą Józefiną Bakhitą. Szopkę poświęcił proboszcz Polskiej Parafia Katolickej w Monachium, o. dr Stanisław Pławecki. Podczas uroczystości kolejno przemawiali: p. Karl Bliemetsrieder, kierownik operatywny dworca, ks. prał. dr Alexander Hoffmann, kierownik duszpasterstwa obcojęzycznego w diecezji Monachium-Fryzynga jako przedstawiciel ks. kard. Reinharda Marxa, p. Barbara Kittelberger, dziekan kościoła ewangelicko-luterańskiego w Monachium, Nicolai Artemoff, arcykapłan kościoła prawosławnego w Monachium, p. Ulrike Grimm z Rady Miasta w zastępstwie burmistrza Monachium, p. Lara Galli z Rady Cudzoziemców Miasta Monachium, p. Bettina Spahn z Misji Dworcowej należącej do IN VIA oraz dr Joanna Lange z Rady katolików regionu Monachium, a zarazem wolontariuszka zajmująca się udzielaniem pomocy polskim bezdomnym w Monachium. Przemówieniom towarzyszyły polskie kolędy w wykonaniu uczestnika tegorocznej edycji programu „The Voice of Poland” Mikołaja Macioszczyka i jego grupy. Spotkanie zakończyło się poczęstunkiem, polskimi wypiekami i kawą w sali konferencyjnej dworca. Szopka będzie wystawiona do 12 stycznia 2020 roku. (źródło tekstu: Polska Parafia Katolicka Monachium)


Czas Adwentu przeżywałyśmy w domu na Schellingstrasse z dwoma dużymi grupami dziewcząt przygotowując dla nich ale przy ich aktywnym zaangażowaniu, wspólne radosne świętowanie. Tematem pierwszego adwentowego świętowania była osoba św. Biskupa Mikołaja jako wzoru dyskretnego obdarowywania bliźnich miłością. Postać ta jest jeszcze bardzo znana w Bawarii i nie została całkowicie wyparta przez spopularyzowany w latach 30. wizerunek staruszka z brodą i czerwoną czapką.

Znane i również chętnie czytane są legendy z życia świętego Mikołaja, które mają za cel kształtowanie postaw i serc gotowych do dawania i dzielenia się z innymi. Grupa dziewcząt przygotowała piękne przedstawienie teatralne o życiu św. Mikołaja. Dziewczęta wcielały się w role różnych osób, którym pomógł św. Mikołaj. Do męskich ról udało się dziewczętom zmotywować i zdobyć kolegów z klasy, którzy wystąpili w tym przedstawieniu.

Po wyśmienitej kolacji przegotowanej przez personel z kuchni nie zabrakło również prezentów. Wielkim zaskoczeniem były odwiedziny św. Mikołaja, który w swoim worku miał dla każdego ciepłe, mięciutkie skarpetki i coś słodkiego. Choć dziewczęta są już dorosłe, to jednak cieszyły się z prezentu jak dzieci.

Drugie spotkanie, już bliżej świąt, bardziej wigilijne i bożonarodzeniowe, odbyło się w dniu 17.12.19. Tak opisuje je nasza wolontariuszka Teresa Stadler:

Światła zostały przyciemnione w jadalni, choinka była już udekorowana jak na Boże Narodzenie, cudowny zapach unosił się z kuchni i zapowiadał wspaniałą kolację, z głośników rozlegały się nastrojowe kolędy.

Pełne oczekiwania mieszkanki Marienheim weszły we wtorek do jadalni, dokładnie na tydzień przed Wigilią. Wszyscy chcieli poczuć atmosferę przedświąteczną w ostatnim tygodniu szkolnym i wspólnie przeżyć przyjęcie bożonarodzeniowe z dala od ulicznych i kiermaszowych hałasów.

Dzieciątko Jezus (Christkind) przybyło, aby wziąć udział w przyjęciu świątecznym. Życzeniem Dzieciątka dla mieszkanek była prośba o poświęcenie Jemu czasu podczas gorączkowego okresu Adwentu i przemyślenia ważnych rzeczy związanych z Bożym Narodzeniem. To nie dary sprawiają, że święta są radością, ale rozdawanie miłości.„Zatrzymaj się na chwilę i nie spiesz się. Zobacz małe światełko, które płonie na wieńcu adwentowym. Miej czas dla siebie i innych. Pozwól odpocząć swojej duszy, swoim zmysłom i miej odwagę, aby tracić czas dla Boga”. Dzieciątko jako prezenty rozdało świeczniki w kształcie anioła z przesłaniem, że dziewczęta powinny „zatrzymać się, nie spieszyć się i patrzeć w małe światło”. Dzieciątko podziękowało również wszystkim pracownikom bursy, którzy przez cały rok są aniołami w tle i dbają o dobro mieszkanek.


Czytany 1433 razy Ostatnio zmieniany piątek, 20 grudzień 2019 10:24