piątek, 04 październik 2019 20:18

Statuetka "Drzwi do Wolności" dla św. Urszuli Ledóchowskiej

W niedzielę 29 września 2019 r. św. Urszula Ledóchowska została uhonorowana prestiżową statuetką „Drzwi do Wolności” podczas gali finałowej odbywającego się w Gdyni XI Festiwalu Filmowego Niepokorni Niezłomni Wyklęci. Kapituła Festiwalu uznała Świętą za „świadka historii bohatersko uchylającego nam drzwi do wolności”, doceniając w ten sposób zarówno jej zaangażowanie w odzyskanie przez Polskę niepodległości w 1918 roku, jak i wkład w odbudowę kraju ze zniszczeń w okresie międzywojennym, zwłaszcza poprzez pracę pedagogiczną. Byłam bardzo dumna, mogąc odbierać statuetkę w imieniu św. Urszuli...

Przy okazji kilka zdań o Festiwalu NNW, który startował skromnie, a obecnie ma już bardzo bogaty program i wymiar międzynarodowy oraz międzypokoleniowy. To cztery dni pod koniec września, wypełnione pokazami filmów dokumentalnych i fabularnych oraz reportaży radiowych. Towarzyszą mu dyskusje, wystawy, kiermasze książek historycznych, instalacje artystyczne i widowiska muzyczne. W tym roku szczególnie dużo było akcentów dotyczących powojennej historii bliskich nam krajów środkowo-europejskich, zniewolonych przez komunistyczny totalitaryzm. Najliczniej – poprzez gości i wydarzenia uwzględnione w programie – reprezentowane były Węgry. Oczywiście, poza Polską.

Wielkie podziękowania należą się organizatorom Festiwalu NNZ, zwłaszcza jego twórcy i dyrektorowi Arkadiuszowi Gołębiewskiemu, za dostrzeżenie i docenienie św. Urszuli wśród bohaterów najnowszej historii.

s. Małgorzata Krupecka

Czytany 1727 razy Ostatnio zmieniany piątek, 04 październik 2019 20:25