Córka Józefa i Heleny z d. Malik. Pochodziła z rodziny rolniczej. Ukończyła miejscową szkołę powszechną, a po przeniesieniu się rodziny do Lidzbarku na Pomorzu uczyła się tam szycia. Do Zgromadzenia została przyjęta w Pniewach w wieku 19 lat. Okres formacji przed nowicjatem odbyła we Lwówku i w Poznaniu, nowicjat w 1928-1930 w Sieradzu, tam również złożyła śluby zakonne. Odtąd całe jej życie zakonne upłynęło w klasztorze sieradzkim. Pracowała w szwalni i w hafciarni, w latach okupacji w szpitalu w Sieradzu. W 1943 zachorowała ciężko na nerki i choroba towarzyszyła jej do końca życia, stając się przyczyną zgonu. Była autentyczną urszulanką. Umiała znaleźć się tam, gdzie była potrzebna, a potem cicho znikała, nie czekając na ocenę czy podziękowanie. Sama chorując, rozumiała potrzeby innych i robiła, co mogła, by im ulżyć. Jedną z form tej służby było czuwanie przy ciężko chorych siostrach, zwłaszcza w nocy. Była przy tym opiekuńcza, serdeczna, bezpośrednia. Po długotrwałych cierpieniach odeszła do Pana, pozostawiając świadectwo miłowania Boga w bliźnich. Spoczywa na cmentarzu parafialnym w Sieradzu.
* S. Paulina Aniela Jaskulanka USJK, Kronika okupacyjna klasztoru Sióstr Urszulanek w Sieradzu, Niepokalanów 1993. S. Pawła Świerkosz, O śp. siostrze Ferdynandzie Pydynkowskiej, zmarłej w Sieradzu 6 III 1970, "Szary Posłaniec" 1970 nr 18.
sobota, 10 grudzień 2011 23:56
PYDYNKOWSKA Marianna, s. M. Ferdynanda od P. Jezusa Ukrzyżowanego,
ur. 15 I 1907 w Petrykozach (par. Sarnowo), pow. Mława, woj. warszawskie, wst. 4 IV 1926 w Pniewach, I śl. 28 VIII 1930 w Sieradzu, nr w księdze prof. 304 zm. 6 III 1970 w szpitalu w Sieradzu. Spoczywa na cmentarzu: Sieradz |
Dział:
indeks - litera P