Inicjatywy dla młodzieży

Na Forum Młodych w Pniewach Na Forum Młodych w Pniewach

EDeN - Ewangelia Daje Nadzieję

EDeN to indywidualne i wspólnotowe dni skupienia oraz rekolekcje dla młodych osób dorosłych (do ok. 30 roku życia) prowadzone przez siostry urszulanki w Sanktuarium św. Urszuli Ledóchowskiej w Pniewach.
Towarzyszą nam w tych dniach przede wszystkim teksty Ewangelii, a także inne teksty biblijne. Jest tu miejsce na ciszę, modlitwę, aktywizację, dzielenie się w grupie, rozmowę, jak i na spotkanie ze świętą Urszulą, patronką tego miejsca i apostołką uśmiechu. Wszystko w otoczeniu pięknej przyrody, zapraszającej do duchowego odpoczynku i nabrania sił...

Forum Młodych

Forum to spotkanie młodzieży przy sercu i pod czujnym okiem matki Urszuli. Inicjatywa zorganizowania takiego zjazdu zrodziła się pod koniec lat 90. I tak, w każdy trzeci weekend października, do Pniew zjeżdża około 250 młodych z całej Polski. Najczęściej jest to młodzież związana z urszulankami przez pracę parafialną, albo przynależność do prowadzonych przez nas wspólnot młodzieżowych. Każde spotkanie ma określony temat, który staramy się zgłębić poprzez wysłuchanie wykładów i świadectw, dyskusję, modlitwę, skierowanie pytania do świętej Urszuli. Centralnym punktem każdego Forum jest adoracja i niedzielna Eucharystia przeżywane o północy. Nie brak też czasu na wspólne tańce, rozmowy, wyminę myśli.

W ciągu kilkunastu lat przez Forum przewinęło się wielu młodych ludzi. Przy relikwiach św. Urszuli nawiązali silne więzi, które pielęgnują, i z których czerpią siłę do pięknego przeżywania codzienności. Forum stało się dla wielu przestrzenią doświadczenia Boga, pogłębienia wiary, odkrycia swojego miejsca w świecie. Forum było też miejscem pierwszych spotkań par małżeńskich i przyjaźni. I każdy, kto raz tu przyjechał, pragnął powrócić.

Zapraszamy: trzeci weekend października!

Zobacz też w zakładce Forum

SEDNO

Sedno, wiosenne spotkania teatralne młodych, wyrosło na bazie jesiennego Forum. Grupy młodzieżowe, przyjeżdżające z różnych stron Polski, zawsze miały okazję, by się przedstawić, coś o sobie opowiedzieć, zaśpiewać. Okazało się, że wśród forumowiczów jest wiele utalentowanych osób. Stąd pomysł, żeby dla zainteresowanych zorganizować profesjonalne warsztaty teatralne połączone z przygotowaniem publicznej prezentacji dla sióstr i mieszkańców Pniew.

Patronką spotkania została, oczywiście, św. Urszula, kobieta obdarowana przez Boga wieloma zdolnościami, nad którymi zawsze pracowała i którymi zawsze chętnie służyła.

Warsztaty są dobrą okazją do poznania siebie i swoich możliwości, ale także do spotkania z innymi zdolnymi ludźmi, uczenia się współpracy, współdziałania i współodpowiedzialności.

Na Sedno zapraszamy każdej wiosny!

Zobacz też w zakładce Sedno

Chór Promyki Słoneczne

W 1988 roku, w okresie poprzedzającym przewiezienie Relikwii bł. Urszuli Ledóchowskiej do Pniew, z inicjatywy s. Danieli Jankowskiej został zorganizowany chór dziecięcy "Promyki słoneczne". Od początku rozwijał się bardzo dobrze i trwa do dziś. Do chóru należy ok. 100 dziewcząt i chłopców ze szkoły podstawowej. Jest to jednocześnie bardzo dobra forma wychowania dzieci. Chór jest również elementem łączącym miasto z naszym domem. Ponadto, jako zespół wykonujący utwory na wysokim poziomie artystycznym¸ uzyskuje wyróżnienia w konkursach, jest zapraszany z koncertami dla różnych grup słuchaczy. Współpracuje także ze środowiskami muzycznymi (przede wszystkim Poznania). Co roku wyjeżdża z koncertami, np. do Finlandii, Niemiec, Austrii, Włoch (gdzie został przyjęty na prywatnej audiencji u Ojca Świętego i śpiewał Papieżowi); był także w Aalborgu (Dania). Chór nagrał kilka płyt kompaktowych.

Zobacz też w zakładce Chór Promyki Słoneczne


Eucharystyczny Ruch Młodych

Eucharystyczny Ruch Młodych (ERM), reaktywowany w 1985 roku, jest kontynuacją Krucjaty Eucharystycznej. Obecnie w Polsce istnieje w prawie 30 diecezjach i obejmuje ponad 10 tysięcy dzieci w prawie 500 wspólnotach. W ERM-ie pracuje ponad 500 animatorów. Najwięcej wspólnot jest w diecezjach: wrocławskiej, legnickiej, poznańskiej, gnieźnieńskiej, kaliskiej, zielonogórsko-gorzowskiej. Celem ERM-u jest praca formacyjna z dziećmi po przyjęciu przez nie Pierwszej Komunii św. w kierunku osobistego wiązania ich z Jezusem Eucharystycznym. Ważnym elementem programu jest umacnianie więzi dziecka z Kościołem i papieżem oraz uczenie systematycznej pracy nad sobą.

Animatorami i moderatorami Ruchu są kapłani, siostry (różnych zgromadzeń), świeccy katecheci i młodzież. Corocznie są dla nich organizowane spotkania; przygotowuje się także programy pracy. W Zgromadzeniu w Polsce wspólnoty ERM-u prowadzi ponad 50 naszych sióstr i obejmuje on blisko 2000 dzieci. Poza Polską ERM istnieje od dawna w Kanadzie (w Windsor, w London i w Ottawie), w Argentynie, na Ukrainie i na Białorusi.

ERM wydaje własne pismo – miesięcznik „Promień Eucharystii”, który ma być pomocą dla animatorów ruchu.

Zobacz więcej na stronie ERM-u

 

Czytany 2943 razy Ostatnio zmieniany sobota, 09 grudzień 2023 16:28