Z kroniki Zgromadzenia

1 września 1953 – Rozpoczęcie pracy w akademiku KUL na Poczekajce w Lublinie


Na życzenie ówczesnego rektora Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, ks. prof. Józefa Iwanickiego, urszulanki objęły 1 września 1953 prowadzenie Domu Akademickiego dla dziewcząt przy ul. Konstantynów na Poczekajce oraz prowadzenie gospodarstwa przystołówkowego...

Historia domów akademickich na Poczekajce rozpoczyna się już w 1948 roku, kiedy to Katolicki Uniwersytet Lubelski zakupił od pp. Żulińskich resztówkę Konstantynów. Posiadłość, położona kilka kilometrów od Lublina, obejmowała drewniany dworek, zabudowania gospodarcze, park, ogród warzywny i owocowy – razem ok. 15 ha obszaru.

Pierwsze studentki – ok. 50 osób – zamieszkały w starym dworku jesienią 1948 roku. Warunki mieszkaniowe były trudne. Zniszczony budynek nie bardzo nadawał się na dom akademicki. W 1951 roku z inicjatywy ks. rektora Antoniego Słomkowskiego rozpoczęto budowę nowego domu – bloku A. W następnym roku wybudowano drugi budynek – blok B. Ośrodek akademicki powiększył się do tego stopnia, że jesienią 1953 roku, gdy siostry urszulanki podjęły pracę na Poczekajce, zamieszkało tu już ok. 200 studentek.

Więcej o historii domów studenckich na Poczekajce -  link na stronę KUL

domy akademickie na Poczekajce dziś – żeński dom studencki -  link na stronę KUL

męski dom studencki -  link na stronę KUL

Czytany 1783 razy Ostatnio zmieniany sobota, 09 grudzień 2023 16:50